O autorze
Agnieszka Kostempska, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego

Ogólnopolskie Dyktando 2012 już 21 października w Katowicach!

Już w najbliższą niedzielę w Katowicach miłośnicy ortografii i interpunkcji będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas Ogólnopolskiego Dyktanda 2012.

Już w najbliższą niedzielę w Katowicach miłośnicy ortografii i interpunkcji będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas Ogólnopolskiego Dyktanda 2012, które organizowane jest już po raz 25. Pierwszy raz zorganizowano je w 1987 roku. Inicjatorką wydarzenia była śp. Krystyna Bochenek, absolwentka filologii polskiej, dziennikarka, a później Senator RP. Zachęcała by Dyktando traktować nie tylko jako możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, ale przede wszystkim, jako hołd dla naszej pięknej polszczyzny.

Dziś żyjemy w dobie internetu, w czasach, które przeliczają nasze myśli na ilość znaków np. na twitterze musimy się zamknąć w 140 znakach, a w smsie w 160. Dlatego umiejętność jasnego formułowania myśli wydaje się bezcenna. Niestety, często włączenie opcji automatycznego sprawdzania pisowni na komputerze powoduje automatyczne wyłączenie opcji – myślenie.

W związku z tym niejednokrotnie czytając fora internetowe można oniemieć ze zdumienia. Kiedyś kartka i długopis bardziej motywowały nas do dbania o pisownię, ortografię i interpunkcję. Poprawić błąd też nie było tak łatwo. Dzisiaj to komputer za nas myśli i usuwa nasze ortograficzne wpadki. Niestety, nie jest to edukacyjne i zwyczajnie nas rozleniwia. Dlatego udział w Dyktandzie to świetna okazja do odświeżenia umiejętności ręcznego pisania i sprawdzenia ortograficznych możliwości. Pokrzepiające jest to, że w tym roku do udziału w narodowej klasówce zgłosiło się ponad tysiąc osób, co świadczy o tym, że wielu ludzi nadal dba o wysoki poziom naszej polszczyzny.


W tym roku organizatorzy idąc z duchem czasu przewidzieli opcję napisania dyktanda przez GG, co z całą pewnością dało możliwość włączenia się do akcji nawet tych, którzy mieszkają w najodleglejszych zakątkach polski.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Ogólnopolskiego Dyktanda

Polecam i zapraszam do pisania.
Trwa ładowanie komentarzy...